2012. február 7., kedd

Időutazás villamossal

Újra csak fotók.
Egy beszélgetés kapcsán jutott eszembe ma, hogy már csaknem három éve kaptam egy e-mailt, melyben Nagyvárad  hajdani villamosairól voltak képek - és ehhez kapcsolódóan sok-sok, ma már csak emlékeinkben élő utcarészletről is. Nem is beszélve például az utcákon megfigyelhető járművekről, a járókelők ruházatáról, a házakról, stb., stb.
(Valamennyi fotó bizonyos Hans Oerlemans felvétele, ahogyan az a képeken rajta is van, és aki ezt a linket beüti a keresőbehttp://tramclub.org/viewtopic.php?t=5342 - az még több hasonló fényképet is talál. Az érdem tehát az illető úré, mi meg csak révedezzünk.)
Tehát  - időutazás indul: (én itt mindenféle kommentálást fogok írni, de ha ti másképp emlékeztek, szóljatok hozzá, javítsatok vagy bővítsétek ki):
1. A régi piros (amikor még nem volt reklám sem az oldalán) a Szt.László téren, a Holdas templom előtt:

2. Ugyanonnan, csak ellenkező irányba nézve, és itt már érdemes nézni az emberek 70-es évekbeli ruházatát is, de egy régi telefonfülke is ott van:

3. A 3-as villamos a Szt.László hídon, háttérben a Bémer téri Tarom (légitársaság)-iroda:

4. A fotós ment előre pár lépést a hídon, és megfordult - íme, a háttérben a Sas palota (meg jobbról egy Trabant):

5. Visszafordult, ment tovább a hídon, a Bémer tér felé. Háttérben  vasúti menetjegyiroda, az épület tetején egy ország (RSR), meg egy párt (PCR) címer (zölddel bejelöltem):

6. A Vitéz (ma Decebal) utcai híd a Körösön. Ez szakadt be, ami után a villamos már nem járt rajta. Aztán felépült a mai betonhíd:

7. Ó, hát a főutca, amikor még villamos járt rajta. Gyerekkoromból még nekem is vannak halvány emlékeim. És a jobb oldalon ott a legendás cukrászda, ami hivatalosan a Crişul Repede (Sebes Körös) nevet viselte, de mindenki csak Japort-ként ismerte (fogalmam sincs, ez mit jelent). Itt is lehet tanulmányozni az akkori egyen-divatot:

8. A színház és az akkori Al.Moghioroş középiskola (aztán 5.számú Ipari Líceum, még aztánabb, vagyis ma Ady Endre Líceum) között állunk, a villamos pedig megy a Moscovei utcán lefelé, a fenti híd irányába:

9. Pár lépésről ugyanaz, visszafelé, kb. ott állunk, ahol az imént a villamos haladt. Háttérben a mai sétáló utca, balról pedig a líceum jellegzetes homlokzata:

10. Vissza a Bémer (ma Ferdinánd) térre, de most a színház irányából nézünk a Körös felé, háttérben a Polgármesteri Hivatal, akkor Néptanács. A villamos fölött a szép emlékű Transilvania (Erdély) nevű mozi (Cinema) reklámja (haj, azok a jó szovjet filmek):

11. A 3-as képpel szinte azonos fotó, csak az úttest másik oldaláról, a Szt.László híd felett, háttérben a Venus Divatház. Pillanatkép: a bácsi éppen száll fel a - vélhetően - Tohan márkájú kerékpárjára:

12. Újabb hátra arcot csinált a fotós, a másik irányba kattintott, a Szt.László térre, ami korábban Unirii (Egyesülés) tér volt. Érdemes megnézni az autókat. A villamos végénél pedig ott a felszabadító hős szovjet katonák emlékműve, rajta a csillaggal (bejelölve), ahol ma Mihai vajda borzalmas lovasszobra éktelenkedik:

13. Egy totál a Szt. László térről, melyen látszik részben a Szt. László templom is, meg vele szemben a városháza is. A fotós a Sas palotában volt/lévő Fekete Sas hotel egyik szobájának ablakában állhatott:

14. Majdnem ugyanaz a fotós pozíciója, csak egy kicsit jobbra fordult. Háttérben látszik a Körös medre, a főszereplő pedig egy újabb típusú villamos, ha jól emlékszem ezek csehszlovák gyártmányúak voltak. A Körös partján Dacia 1300 és Moszkvics típusú gépkocsik parkolnak, a villamos végénél egy Bucegi márkájú teherautó jön:

15. Na, kérem tisztelettel, épült a Rogériusz lakótelep. Az emelkedő tömbházak sora előtt járt a 3-as villamos. Ha jól emlékszem Progresului (Haladás) volt ennek az utcának a neve, a Körös jobb partján. Még fák voltak az út két oldalán:

16. Az előbbi helyszín, csak még a tömbházak előtt időből. Ugyanaz a fasor az út két oldalán, a szembeni utcasarkon pedig cipőjavító műhely (Atelier de reparaţii încălţăminte). Hol vannak ma már a fák is, meg a műhely is?!

17. Utazásunk utolsó állomása a villamosjáratok akkori és azóta is legnagyobb csomópontja: az akkor Augusztus 23., ma December 1. (hmm, ezek a nagy dátumok) park. A tőlünk távolodó 121-es számú szerelvény vagy a Velence negyedből (ahol már régóta nem is jár villamos), vagy a Dacia hotel felől érkezett, a távolabbi, a megállóban álló pedig valószínűleg a park kerítése mellett balról érkező sínen a Szőlős (ma D.Cantemir) utca felől jött, és a Szt.László tér, majd az Ősi negyed felé ment tovább. Nyoma sem volt még a kanyarban ma ott lévő mindenféle bódéknak, a park még szinte erdőhöz hasonlított:

Hát, ennyi volt. Az ajtók nyílnak, tessenek leszállni.
Ha kedvet kaptál, küldj a te városodról, faludról régi, de akár mostani képet is, hogy nézzük meg közösen - csak írd oda, hogy mit is látunk.
(rczcs@citromail.hu)

4 megjegyzés:

  1. Javasolnám az Érmellék Fotólklub facebook oldaláról a Fotómúzeum 1, 2 és 3 oldalakat, melyben Érmihályfalváról láthatóak arhív képek.
    Karcsi (Érmellék-2009 Fotóklub )

    VálaszTörlés
  2. Csatlakozom az előttem szólóhoz, keressétek fel a megadott oldalakat. Érdemes.

    VálaszTörlés
  3. Én úgy értettem, felhasználhatnád őket itt, a blogodban. Egy kis szöveg mellettük feldobná a képanyagot !

    VálaszTörlés
  4. Ez fantasztikus utazás volt, köszönöm az összeállítást! :-)

    VálaszTörlés